Witaj!

[DPPC] Karta etyki adwokackiej
Hachi
Szczęśliwa ósemka




Posty: 247
Tematy: 30
Paż 2015
396
Slytherin
#1
[Obrazek: JMsarol.png]
[Obrazek: 350?cb=20170603214137]
ROZPORZĄDZENIE NA TEMAT ADWOKATÓW I APLIKANTÓW ADWOKACKICH
Ilekroć mowa o:
Adwokacie - chodzi o podmiot, który posiada uprawnienia adwokackie, za sprawą pomyślnego zdania egzaminu i kursów adwokackich.
Kliencie - chodzi o podmiot podejmujący decyzję odnośnie wyboru adwokata.
Oskarżonym - chodzi o osobę, której postawiono oficjalnie zarzuty, lecz nie została ona skazana.
Osadzonym - chodzi o osobę zatrzymaną bądź ulegająca tymczasowemu aresztowaniu.

ARTYKUŁ I - Adwokaci

§1. Adwokat ma prawo zostać nadany z urzędu lub zostać wynajętym przez klienta za własną określoną przez siebie stawkę.
a) Decyzja odnośnie akceptacji adwokata dla oskarżonego przypada dyrektorowi DPPC lub Naczelnemu Magowi Wizengamotu. Wówczas musi on zostać wybrany z wyprzedzeniem przynajmniej [1 dnia]. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z paragrafem 6 drogą listowną lub bezpośrednio.

§2. Adwokat ma prawo uczestniczyć w przesłuchaniu oskarżonego przez aurorów nie utrudniając im pracy. Może wówczas jedynie informować o prawach oskarżonego oraz kontrolować, czy aurorzy nie przekraczają swoich uprawnień.
a) O każdym przesłuchaniu swojego klienta adwokat powinien zostać poinformowany z wyprzedzeniem co najmniej [4 godzin], zaś dojście na przesłuchanie powinno mu zostać umożliwione przez aurorów.

§3. Adwokat może w obecności co najmniej jednego aurora przeprowadzić przesłuchanie w celu przygotowania obrony. Podczas przesłuchania może jednocześnie poinformować oskarżonego o swoim cenniku i opłatach związanych z jego wynajęciem oraz przyjąć zaliczkę na którą zgodzi się oskarżony. a) Powołany z urzędu adwokat nie ma prawa żądać wynagrodzenia od podmiotu, do obrony którego go powołano - dochodzi wówczas do przekroczenia uprawnień.

§4. O podjęciu się obrony danej osoby należy poinformować Dyrektora DPPC. Zyskując jego akceptację jednocześnie adwokat zyskuje prawo do korzystania z przywilejów, wymienionych w paragrafach 2 i 3. Zgoda musi zostać wydana pisemnie.

§5. Aurorzy mają obowiązek poinformowania osadzonego o prawie do wynajęcia obrońcy zaraz po osadzeniu. a) Od chwili zatrzymania bądź rozpoczęcia tymczasowego aresztu osadzony ma prawo do wyboru oraz wynajęcia adwokata. Osoba podejmująca taką decyzję powinna zostać poinformowana o liczbie dostępnych adwokatów. b) Obowiązkiem aurora jest umożliwienie osadzonemu kontaktu z adwokatem. c) Jeśli osadzony nie zdecyduje się na zawarcie umowy z adwokatem, wówczas powinien zostać poinformowany o tym dyrektor DPPC lub Naczelny Mag Wizengamotu , który wybierze mu adwokata z urzędu.

§6. Przed oddaniem sprawy adwokatowi, przysługuje mu prawo do zapoznania się z zarzutami stawianymi oskarżonemu oraz jego danymi, które są w posiadaniu Ministerstwa Magii. Po zapoznaniu się z nimi adwokat ma prawo odrzucić rozprawę, bądź ją przyjąć.

a) W wypadku przyjęcia zgody ma on obowiązek złożenia podpisu na przygotowanym przez dyrektora DPPC lub Naczelnego Maga Wizengamotu dokumencie, w którym zobowiąże się on (adwokat) do poprowadzenia sprawy oskarżonego.

§7. Adwokat zyskuje dostęp do akt osoby, której broni. Kopię tych dokumentów może dostarczyć mu dowolny auror, upoważniony przez jedno z wymienionych:

a) Minister Magii
b) Naczelnego Maga Wizengamotu
c) Dyrektora DPPC
d) Szefa Biura Aurorów
e) Sekretarza Ministra Magii

§8. Obrońca ma prawo wglądu w zebrany materiał dowodowy, a także prawo do opracowywania materiału dowodowego w sposób zgodny z etyką i prawem. Reprezentuje interes oskarżonego. (Chyba, że Minister zarządzi o tajności dowodów)

§9. Po przesłuchaniu oskarżonego przez aurorów oraz przez adwokata w celu przygotowania obrony. Dany adwokat może wnieść do dyrektora DPPC lub Naczelnego Maga Wizengamotu o przygotowanie rozprawy informując o gotowości oskarżonego.

§10. Obrońca ma również prawo życzyć sobie kopii dokumentów przydatnych w sprawie, spełniać rolę pośrednika lub mediatora pomiędzy klientem a poszkodowanym oraz wzywać świadków na rozprawy Wizengamotu.

§11. Uprawnień adwokackich może pozbawić Minister Magii, dyrektor DPPC bądź Naczelny Mag Wizengamotu z po prawomocnym wyroku, orzeczonym na sali podczas jego wydawania i rzeczowym powodzie takim jak złamanie prawa bądź przekroczenie uprawnień.

ARTYKUŁ II - Aplikanci adwokaccy

§12. Aplikantem adwokackim zostaje się wyłącznie po zaliczeniu egzaminu adwokackiego.

a) Koszta, związane z podejściem do egzaminu, ustala dyrektor DPPC. Nie mogą wynosić one mniej, niż 150 knutów ani więcej, niż 400 knutów.
b) Sporządzeniem pytań do egzaminu zająć się musi minimum dwóch ludzi z uprawnieniami adwokackimi, zatwierdzone muszą być one przez dyrektora DPPC oraz Ministra Magii. To też oni, w porozumieniu z układającymi go adwokatami, decydują o szczegółach odbywania się egzaminu.
c) Egzaminy mogą odbywać się nie częściej, niż raz na [3 miesiące] i nie rzadziej, niż raz na [12 miesięcy]. Zapisy na nie mogą być zapowiedziane z wyprzedzeniem minimum [10 dni] przed ich rozpoczęciem.

§13. Osoba ubiegająca się o stanowisko aplikanta adwokackiego musi ukończyć min. 17 lat, być w pełni praw obywatelskich a także zaliczyć egzamin adwokacki. Człowiek ten nie mógł odsiadywać również wcześniej wyroku w więzieniu.

§14. Aplikant ma prawo do uczestniczenia w rozprawach Wizengamotu, a także, za zgodą pełnoprawnego adwokata, obserwacji przesłuchań adwokackich.

§15. Za zgodą dyrektora DPPC lub Naczelnego Maga Wizengamotu oraz innego adwokata o statusie egzaminatora, aplikant ma prawo otrzymać sprawę, którą poprowadzi pod nadzorem osoby z uprawnieniami adwokackimi. Może być on wówczas wybrany jako adwokat z urzędu, jednak nie ma prawa do pobierania wynagrodzenia z tytułu prowadzonej rozprawy.

§16. Po posiedzeniu Wizengamotu członkowie uczestniczący w rozprawie oceniają w otwartym głosowaniu, czy dany aplikant ma otrzymać pełnię uprawnień adwokackich - otrzymuje się je za zgodą Naczlnego Maga Wiznegamotu bądź Ministra Magii. 

§17. Od dnia [09.04.2020r.] uzyskanie uprawnień adwokackich może odbyć się tylko i wyłącznie w sposób, opisany w Art. II.

Z dniem [13.04.2020r.] dokument zyskuje pełną moc prawną. Wszelkie poprawki mogą zostać naniesione wyłącznie przez Dyrektora Departamentu Przestrzegania Prawa Czarodziejów w porozumieniu z Ministrem Magii.


Sporządzone przez:
Dyrektor Departamentu Przestrzegania Prawa Czarodziejów
Sophie Gingerblade

Egzaminator oraz adwokat:
Lorin Yrell

Pracownik biura zarządzania prawem magicznym
Rhenna Fillanore



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten temat 1 gości



Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Theme by XSTYLED modified by Hapel Dev Team © 2015-2024.